Czytelniczy świat 6 latka

Czytanie książek rozwija wyobraźnię człowieka, jego zasób słów i wrażliwość. Jest to forma spędzania wolnego czasu, która może być realizowana praktycznie w każdych warunkach, a przy tym niezwykle atrakcyjna. Dzieci również uwielbiają tę formę rozrywki, jednak przykład rodzi się z góry. A więc zadaniem rodziców jest pokazanie dziecku, że książki są świetną rozrywką.

Gdy mamy już 6 letniego czytelnika, chętnie udającego się w świat liter, warto wybrać dla niego jakąś adekwatną do wieku lekturę.

Istotne jest również to, że wiek 6 lat jest powoli rozpoczynającą się dziecięcą niezależnością. Dziecko coraz więcej chce samodzielnie odkrywać i znacznie więcej rozumie, czuje. Potrzebuje uwagi rodziców i odpowiedniego poprowadzenia. Jednym ze sposobów poprowadzenia dziecka we właściwym kierunku jest podsunięcie odpowiedniej książki dla 6 latka. Takiej, która dostosowana jest do możliwości intelektualnych czytelnika, jego zainteresowań, osobowości, a przede wszystkim wieku.

6 latek a książka

W wieku 6 lat młody czytelnik zaczyna traktować książkę trochę inaczej. Już nie jako zabawkę, ale zgodnie z funkcją jaką spełnia. Zaczyna uważniej przyglądać się ilustracjom, rozumie informacje zawarte w książce. Ponadto coraz większą uwagę przykłada do tekstu. W poprzednich latach życia dziecka, obrazki odgrywały pierwszoplanową rolę, teraz natomiast ważna jest także zawarta w książce historia. Utwory dla dziecka w tym wieku mogą być już nieco dłuższe, gdyż jego uwaga skupia się przez około 20-30 minut. Powoli można także wprowadzać w życie książeczki z postaciami negatywnymi, jednak ważne by nie zaczęły one stanowić wzoru do naśladowania.

Wpływ książek na rozwój 6 latka

Utwór pisany wpływa w głównej mierze na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Dzieci podczas słuchania opowieści, przeżywają jej treść, śledzą losy bohaterów w książce, kolejność zdarzeń. Bywa, że w zabawie odgrywają role z czytanego utworu. Zarówno wspólne czytanie utworu z młodym czytelnikiem, jak i oddanie się przez niego samotnej lekturze wpłynie pozytywnie na jego rozwój oraz na umocnienie więzi między rodzicem a dzieckiem. Książki dla 6 latka rozwijające do nauki są dla niego furtką na otaczający go świat.

Przykładowe książki dla 6 latka

Opowieści o tym co w życiu ważne” Marek Michalak

– “ Szkoła magicznych zwierząt” Margit Auer

– “ Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcin Pałasz