Czy książki dla 6 latka mają wpływ na rozwój?

Szósty rok życia to przełomowy etap w życiu dziecka. Moment przejścia z przedszkola do szkolnej rzeczywistości wymaga przyjęcia na siebie nowych obowiązków i odpowiedzialności. Straszak zwykle potrafi już czytać lub tę umiejętność zaczyna zdobywać. Napędzane ciekawością poznawczą dziecko pragnie swój głód wiedzy zaspokajać poprzez własną aktywność. Ważną rolę odgrywa tu dorosły, który dzięki odpowiednim środkom dydaktycznym umożliwia młodemu człowiekowi proces poznawania świata. Odpowiednie książki dla 6 latka to doskonałe narzędzie wszechstronnego rozwoju.

Książka idealna dla 6 latka, czyli jaka?

Dominujące do tej pory kolorowe obrazki stopniowo eliminowane są przez litery. Proste i zrozumiałe dla dziecka zdania łączą się w interesujące wątki, wprowadzając w świat wyobraźni. Dzięki czytaniu książek uczeń szybko opanowuje nowe słownictwo, co udowodnione zostało licznymi badaniami. Słownik pierwszoklasisty poszerza się dziennie nawet o 20 słów, dlatego też warto dbać o jakość dostarczanej literatury.

Książki bliskie emocjom 6 latka

Okres osiągania gotowości szkolnej to moment stabilizacji emocjonalnej. Dziecko współodczuwa i mocno przeżywa wszelkie sytuacje. Utożsamianie z bohaterami ulubionych książek może pozytywnie przyczynić się do społecznego rozwoju.

Książkowe hity wśród dzieci – ponadczasowe klasyki czy współczesne trendy?

Rodzaj książki należy dopasować do preferencji i zainteresowań 6 latka. Nie bez znaczenia będzie tutaj płeć, cechy charakteru czy styl wychowania. Bajki, baśnie, wiersze, opowiadania – całe zaplecze literatury pięknej nadaje się dla dziecka, jeśli przekazuje wartość i jest dostępne na poziomie percepcyjnym.

Sławą wśród 6 latków cieszą się między innymi książki takie jak:

– “Mikołajek” – zbiór przygód małego chłopca, który potrafi wyjść obronną ręką z zabawnych dla czytelnika tarapatów,

– “Akademia Pana Kleksa” – znana książka Juliana Tuwima, gdzie niesforny uczeń zyskuje nowe umiejętności w niecodziennych warunkach,

– “Muminki” – tu strach przeplata się z aktami odwagi, skutkując rozwojem samodzielności.

Książki mają niezwykłą moc oddziaływania na intelektualny rozwój 6 latka, dlatego warto, aby były one rozsądnie dobierane do możliwości dzieci.